21. 10. 2019.
U petak 18. oktobra 2019. godine u organizaciji Socijalno-ekonomskog saveta Republike Srbije, održan je stručni skup „Najčešći problemi u praksi u postupcima mirnog rešavanja radnih sporova“.
Stručni skup je organizovan u cilju upoznavanja stručne javnosti sa najčešćim problemima u praksi u postupcima mirnog rešavanja radnih sporova, a posebno kolektivnih radnih sporova i ujednačenja prakse postupanja miritelja i arbitara Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
U radu ovog stručnog skupa su bili uključeni najviši predstavnici resornog ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ministar i predsedavajući Socijalno - ekonomskog saveta Republike Srbije gospodin Zoran Đorđević, državni sekretar Bojana Stanić, najviši predstavnici socijalnih partnera, Zoran Stoiljković iz UGS ''Nezavisnost'', kao i predstavnici Unije poslodavaca Srbije, Saveza samostalnih sindikata Srbije, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova Mile Radivojević i miritelji i arbitri Agencije, kao i predstavnici Stalnog radnog tela za kolektivno pregovaranje i mirno rešavanje radnih sporova i Stalnog radnog tela za zakonodavstvo.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsedavajući Socijalno - ekonomskog saveta Republike Srbije Zoran Đorđević otvorio je stručni skup gde je istakao da je Agencija za mirno rešavanje radnih sporova prethodnih godina konačno dobila svoju pravu ulogu, za šta se Vlada Srbije aktivno zalagala.
On je naglasio da je postojanje Agencije od velikog interesa za sve naše građane i državu, ali i od vitalnog značaja za socijalni dijalog, s obzirom da je ovaj dijalog jedan od prioriteta rada Vlade Srbije. Istakao je da smo u prethodnom periodu imali izmenu i dopunu Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova, čime je proširena mogućnost delovanja Agencije i po prvi put je donet Etički kodeks miritelja i arbitara.
Takođe je naglasio da su miritelji i arbitri veoma posvećeni svom poslu i istakao da je neophodno i da oni, ukoliko se susretnu sa određenim problemima u toku rada, iste predstave resornom ministarstvu, a ovakve konferencije su upravo prilika za to, kako bi se u skladu sa tim uradile određene izmene i dopune zakona i podzakonskih akata u cilju njihovog efikasnijeg rada.
Prema njegovim rečima, ove godine agencija je imala duplo više predmeta u odnosu na prošlu godinu, a u odnosu na period od 2010. do 2014. godine, čak i 10 puta više. Kako je istakao, Agencija štedi vreme i finansijska sredstva, a čini dobro i za naše građane.
Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova Mile Radivojević predstavio je podatke o radu Agencije od početka ove godine, prema kojima je pred Agencijom do danas rešavano 2.194 postupka, od kojih su 32 bila kolektivna, a ostali su bili individualni.
"Od 2.123 predloga individualnih sporova 2.098 su se odnosili na materijalne sporove, šest je bilo povodom otkaza, 15 povodom mobinga. Meritorno je rešeno 1.796 od čega se 946 odnosilo na isplatu naknade troškova za dolazak i odlazak sa posla, 679 na isplatu plate i zarade, 77 naknadu troškova za izradu u toku rada i 12 za isplatu jubilarne nagrade", rekao je direktor i dodao da je u toku 230 postupaka, kao i da je većina rešenih radnih sporova rešena na obostrano zadovoljstvo - i poslodavca i zaposlenih
"Ovi podaci idu u prilog činjenici da Agencija vremenom postaje prepoznatljiva u sistemu radno - pravne zaštite, a vremenom će biti još prepoznatljivija i bolja", zaključio je.
Član Saveta i predsednik UGS Nezavisnost Zoran Stojiljković, ocenio je da Agencija veoma važna kao institucija modernih demokratskih industrijskih odnosa i pokušaja da se smanji konfliktna tenzija i troškovi industrijskih konflikata, kao i da se dođe do rešenja na način koji je institucionalizovan kroz mirenje i arbitražu.