Aktivnosti

Na Zlatiboru održano savetovanje Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje

07. 10. 2024.

XXVI Međunarodno naučno-stručno savetovanje Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje održano je od 02. do 05. oktobra na Zlatiboru. Ovogodišnje savetovanja nosilo je temu “Prilozi budućoj reformi radnog zakonodavstva”, a okupilo je veliki broj eminentnih stručnjaka koji se bave radnim pravom iz Srbije, Crne Gore, Bih (Republika Srpska), Severne Makedonije kao i predstavnike resornog ministarstva, delegacije EU u Srbiji i predstavnike Ambasade SR Nemačke u Srbiji.

Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, imao je čast da otvori ovo savetovanje. On je u uvodnoj reči naglasio važnost saradnje svih učesnika – državnih institucija, sindikata, poslodavaca, akademske zajednice i međunarodnih partnera – u ostvarivanju cilja koji svi delimo, a to je modernizacija radnog zakonodavstva u skladu sa evropskim standardima, ali i sa specifičnostima našeg društvenog i ekonomskog konteksta. Lazović je naglasio da su propisi o radu temelj socijalne pravde i ekonomskog razvoja, a ovo savetovanje doprinosi da reforme idu u pravcu bolje zaštite prava radnika, unapređenja socijalnog dijaloga i prilagođavanja novim izazovima tržišta rada, uključujući digitalizaciju i globalizaciju.

Pored gospodina Lazovića na otvaranju su govorili i Zoran Martinović, pomoćnik ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao i dr Jovan Protić koordinator Kancelarije MOR za Srbiju. Oni su najavili projekat pod nazivom "Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji" u kome će i Agencija imati značajnu ulogu a koji bi za posledicu trebao da ima bolje razumevanje i saradnju između socijalnih partnera. Takođe, predviđeno je da se u okviru projekta razmatra izmena seta zakona kojima bi se unapredilo radno zakonodavstvo u Republici Srbiji.

U radnom delu savetovanja gospodin Lazović je izložio referat na temu „Novi Zakon o štrajku- važan reformski korak“, u kome je prisutne podsetio na potrebu donošenja novog Zakona o štrajku, kao važne pretpostavke za reformu radnog zakonodavstva. Prvi dan Savetovanja je započeo izlaganjem radova iz oblasti socijalnog dijaloga, kolektivnog pregovaranja, štrajka ali i uticaja veštačke inteligencije na radne odnose, kao i aktuelnih pitanja iz individualnih i kolektivnih radnih odnosa. Nakon izlaganja referata organizovani su okrugli stolovi na temu socijalnog dijaloga u Srbiji i sudskog rešavanja radnih sporova, na kojima su govorili eminentni stručnjaci, kao i Ataše delegacije EU u Srbiji, Matthieu Penot i Savetnik za radno i socijalno pravo u Nemačkoj Ambasadi u Srbiji, Peer Krumrey.

Drugi i treći dan Savetovanja su obeležili radovi na temu rešavanja radnopravnog statusa frilensera, predlozi za poboljšanje instituta promene poslodavca u radnom zakonodavstvu, disciplinska odgovornost zaposlenih, klauzula zabrane konkurencije, zapošljavanje osoba s intelektualnim poteškoćama, fleksibilni oblici radnog angažovanja, kao i okrugli sto na temu prava radnika na digitalnim platformama u Srbiji.

Tematske oblasti Savetovanja pokrile su celokupnu materiju radnog prava kroz prizmu svih radnopravnih instituta i praksi u rešavanju radnih sporova. Savetovanje je takođe ponudilo nova gledišta na aktuelne probleme u radnom zakonodavstvu, koja idu u prilog budućoj reformi.