Aktivnosti

Dve decenije dijaloga: Konferencija, obuke i priznanja u čast jubileja Agencije

04. 04. 2025.

U okviru obeležavanja 20 godina rada Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, u prostorijama Narodne banke Srbije 04. aprila 2025. godine, održan je još jedan značajan događaj koji je objedinio Međunarodnu konferenciju, uvodnu obuku za novoizabrane miritelje i arbitre i prvu interaktivnu obuku.

Događaj je svečano otvorio direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, koji je prisutne upoznao sa dosadašnjim rezultatima rada i izazovima sa kojima se Agencija suočavala. On je naglasio značaj afirmacije mirnog rešavanja radnih sporova kao mehanizma da se do pravednog rešenja dođe na brz i efikasan način.

Program je obuhvatio dodelu priznanja institucijama i organizacijama koje su dale poseban doprinos razvoju instituta mirnog rešavanja radnih sporova u Srbiji. Plakete Agencije uručene su Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, v.d. direktoru Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Nikoli Banjcu, Uniji poslodavaca Srbije, predsedniku Milošu Neneziću, Savezu samostalnih sindikata Srbije, potpredsedniku Dušku Vukoviću, UGS „Nezavisnost“, predsednici Čedanki Andrić, Udruženju za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, potpredsedniku prof. dr Senadu Jašareviću i Inicijativi za razvoj i saradnju, direktoru Miodragu Nedeljkoviću.

Poseban akcenat ovog skupa bio je na izuzetnom predavanju profesora dr Kostasa Papadimitriua, profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Atini i nekadašnjeg predsednika grčke organizacije za medijaciju i arbitražu OMED. Profesor Papadimitriu je prisutnima preneo dragocena iskustva iz prakse Grčke, sa osvrtom na značaj socijalnog dijaloga i uloge koju mirno rešavanje radnih sporova ima u očuvanju stabilnosti radnih odnosa.

U nastavku, usledile su dve panel diskusije posvećene mirenju i arbitraži. Iskusni miritelji i arbitri podelili su svoja praktična iskustva i ukazali na ključne korake u postupcima mirnog rešavanja radnih sporova. U panelu Mirenje u praksi učestvovali su prof. dr Senad Jašarević, Miljko Valjarević i Ružica Erceg, dok su u okviru panela Arbitraža u praksi svoja iskustva prezentovali Srđan Dobrica, Slađana Andrić i Sanja Stanišić. Oba panela moderirala je Jovana Spaić Erdeljan, koordinatorka MOR-a. Diskusije su bile posebno značajne za novoizabrane miritelje i arbitre koji su bili u prilici da se kroz realne primere upoznaju sa tokom postupaka i izazovima na koje treba obratiti pažnju.

Prisutni su imali priliku da čuju i predavanje Milene Tasić na temu Mirenje i posredovanje u radnim sporovima – pristupi upravljanju konfliktima i veštine posrednika, nastalo na osnovu obuke koju je realizovao MOR centar u Torinu.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova ovim događajem nastavlja proslavu velikog jubileja, ali i unapređuje saradnju sa domaćim i međunarodnim partnerima u cilju jačanja socijalnog dijaloga i pravednijih radnih odnosa.