Aktivnosti

11. Decembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je svoj rad, način organizovanja i delovanja, nadležnosti i dosadašnje rezultate na međunarodnom skupu održanom 9. decembra 2024. godine u Kišinjevu, Moldavija.

Skup je organizovala Međunarodna organizacija rada (MOR) u okviru projekta „Effective access to labour justice for all in the Republic of Moldova“, sa ciljem pružanja podrške institucijama Republike Moldavije u uspostavljanju instituta mirnog rešavanja radnih sporova.

Ispred Agencije, na skupu je govorio dr Ivica Lazović, direktor, koji je prisutne upoznao sa dosadašnjim iskustvima u radu naše institucije, izazovima sa kojima se Agencija suočava, kao i rezultatima rada postignutim do sada. Dr Lazović je istakao da je Agencija uvek spremna da pomogne kolegama iz Moldavije u uspostavljanju i razvoju instituta mirnog rešavanja radnih sporova.

Pored dr Lazovića, na konferenciji su govorili i Cristina Mihes, ekspert za radne odnose iz MOR-a, sudija Crizantema Panainte, koja je predstavila mirno rešavanje radnih sporova u Rumuniji, kao i prof. dr Daiva Petrylaite, koja je govorila o rešavanju radnih sporova u Litvaniji.

Skup je okupio predstavnike reprezentativnih sindikata i udruženja poslodavaca Moldavije, predstavnike resornog ministarstva, kao i tim MOR-a koji radi u Moldaviji. Učesnici su bili u prilici da učestvuju u diskusiji, razmene iskustva i postavljaju pitanja, što je dalo dodatnu vrednost ovom važnom događaju.

06. Decembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova je dana 06. decembra 2024. godine u „Službenom glasniku“ broj 97 objavila Javni oglas za izbor miritelja i arbitara.

Na javni oglas mogu se prijaviti svi kandidati koji ispunjavaju uslove koji su navedeni u pozivu.

Kandidati koji su upisani u Imenik miritelja i arbitara dostavljaju samo prijavu sa biografijom, dok će uverenje o nekažnjavanju pribaviti Agencija.

Izjavu kojom se daje saglasnost Agenciji da može pribaviti podatke o kojima se vodi službena evidencija možete preuzeti OVDE.

Rok za prijavu na Javni oglas je 16.12.2024. godine.

02. Decembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova uspešno je organizovala drugu interaktivnu obuku za miritelje i arbitre u ovoj godini, koja je održana 2. decembra 2024. godine. Događaj je održan u Palati „Srbija“ u Beogradu, uz učešće uglednih stručnjaka i praktičara iz oblasti radnog prava.

U pozdravnoj reči direktor Agencije dr Ivica Lazović upoznao je miritelje i arbitre sa aktivnostima koje Agencija trenutno sprovodi kao i sa planiranim aktivnostima i najavio obuke koje će se realizovati u narednom periodu. On je govorio o važnim projektima za unapređenje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji u kojima Agencija ima ključnu ulogu. Gospodin Lazović je podsetio prisutne da će sledeće godine Agencija proslaviti dve decenije uspešnog rada, što će biti obeleženo na prikladan i svečan način. Takođe, direktor je govorio o predstojećem konkursu za izbor i reizbor miritelja i arbitara, što je odlična prilika za dalji profesionalni razvoj u ovoj oblasti.

U nastavku obuke, miritelje i arbitre, sa aktuelnom sudskom praksom u oblasti radih sporova upoznale su sudije Predrag Trifunović, Persida Jovanović, Zorica Veljić i Marko Radović. Profesorka Nataša Petrović Tomić uputila je prisutne na teoriju arbitraže i predstavila praktične aspekte arbitraže. O značaju socijalnog dijaloga, kolektivnom pregovaranju i izazovima koji se tu mogu javiti govorila je Mira Basta, specijalna savetnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Ekspert za radno pravo i medijaciju, Olga Vučković Kićanović, govorila je o zlostavljanju na radu i pregovaračkim tehnikama koje se koriste kako bi se ovi sporovi uspešno okončali.

Pored razmene znanja, obuka je pružila priliku za profesionalno umrežavanje i diskusije o unapređenju prakse mirnog rešavanja radnih sporova. Miritelji i arbitri su imali priliku da u svakom segmentu obuke postavljaju pitanja i da učestvuju u dijalogu.

Ovom obukom Agencija ponovo potvrđuje svoju posvećenost jačanju veština i kompetencija miritelja i arbitara, a sve sa ciljem kontinuiranog unapređenja radno-pravne sigurnosti, socijalnog dijaloga i harmoničnih radnih odnosa.

27. Novembar 2024.

Tradicionalna poseta studenata završne godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji slušaju predmet radno pravo, Agenciji je održana 27. novembra 2024. godine u Palati Srbija. Poseta je organizovana u okviru Sporazuma o saradnji između Pravnog fakulteta i Agencije, a studente su predvodile prof. dr Ljubinka Kovačević i saradnik u nastavi Mina Kuzminac.

Događaj je otvorio direktor Agencije, dr Ivica Lazović, koji je iskazao zadovoljstvo zbog dugogodišnje saradnje koja postoji između Agencije i ove visokoškolske institucije. On je istakao da su vrata Agencije otvorena za studente koji žele da se u svojim stručnim radovima bave institutom mirnog rešavanja radnih sporova, kao i onima koji žele da realizuju stručnu praksu u Agenciji. Gospodin Lazović je prisutnim studentima predstavio istorijski razvoj instituta mirnog rešavanja radnih sporova i Agencije, sa osvrtom na institucije koje se bave rešavanjem radnih sporova u uporednoj pravnoj praksi. Takođe je predstavio dostignuća i izazove sa kojima se Agencija susreće u radu, kao i viziju za budućnost.

O nadležnostima Agencije, načelima, postupkom pred Agencijom, statistikom, primerima iz dosadašnje bogate prakse Agencije i procesima digitalizacije i digitalne transformacije u Agenciji govorile su Dragana Andonovska, rukovodilac Grupe za pravne i stručne poslove Agencije i Jelena Golubović, savetnik u Agenciji. Kroz primere iz prakse pokazale su da kada postoji dobra volja strana u sporu, i neki od najkomplikovanijih radnih sporova mogu rešiti mirnim putem, bez vođenja dugotrajnog sudskog postupka.

Upoznavanje sa radom Agencije završeno je razgovorom sa studentima, u kome su studenti postavljali pitanja i iznosili svoja mišljenja, zapažanja u vezi sa radom Agencije i dileme o alternativnim vidovima rešavanja radnih sporova u Republici Srbiji.

25. Novembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova imala je čast da učestvuje na radionici posvećenoj inovacijama i primeni biheviorističkih nauka u javnoj upravi, održanoj 22. novembra 2024. godine u Mastrihtu, Holandija.

Ovaj prestižni događaj organizovan je od strane Evropskog instituta za javnu upravu (EIPA) u okviru projekta „EPSA 2023-24 – the European Public Sector Award“ koji je podržan od strane Evropske Unije a okupio je predstavnike javne uprave iz Srbije, Irske, Portugala, Albanije, Italije i Holandije, pružajući jedinstvenu priliku za razmenu iskustava i usvajanje novih znanja.

Predavanja i interaktivne sesije vodio je profesor Lars Tamers, renomirani stručnjak u oblasti javnog menadžmenta i biheviorističkih nauka sa Univerziteta u Utrehtu. Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa savremenim teorijama i praktičnim primerima primene inovacija u upravljanju. Tokom radionice, polaznici su radili na razvoju konkretnih projekata inovacija i analizirali kako naučne spoznaje mogu doprineti unapređenju procesa rada u njihovim institucijama.

Ispred Agencije, radionici su prisustvovali direktor Agencije dr Ivica Lazović i savetnik Miloš Prokić, koji su aktivno učestvovali u svim segmentima programa. Posebnu vrednost događaju dala je razmena iskustava sa kolegama iz drugih zemalja, što će doprineti daljoj primeni inovativnih rešenja u radu Agencije.

Učešće na ovakvim radionicama predstavlja značajan korak ka unapređenju naših usluga i dodatnom jačanju kapaciteta za mirno rešavanje radnih sporova. Agencija ostaje posvećena stalnom usavršavanju i primeni savremenih metoda u svom radu.

15. Novembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova uzela je učešće na panelu sa temom „Sporna pitanja radnih sporova“ koji su 15. novembra 2024. godine organizovali Udruženje pravnika u privredi i Udruženja pravnika Vršca, Bele Crkve i Plandišta. Panelom je moderirao dr Nenad Grujić, generalni sekretar Udruženja pravnika u privredi, a na penelu su govorili dr Ivica Lazović, direktor Agencije, doc. dr Filip Bojić, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu i Zorica Veljić, sudija u penziji Apelacionog suda u Beogradu.

Gospodin Lazović je prisutnima predstavio mehanizam mirnog rešavanja radnih sporova i naglasio nadležnosti koje Agencija ima. On je istakao prednosti koje radnici i poslodavci imaju ukoliko se odluče da vode postupak pred Agencijom umesto pred sudom. Takođe, ovom prilikom dr Lazović je ukazao na značaj saradnje Agencije i stručne javnosti kako bi se na što efikasniji način rešavali sporovi između zaposlenih i poslodavaca.

Pored mirnog rešavanja radnih sporova kao efikasnog mehanizma da se sporovi preverniraju i reše na panelu se govorilo i o zloupotrebi bolovanja, zastarelosti doprinosa, otkazu ugovora o radu zbog povrede radne discipline, ostvarivanju i zaštiti kolektivnih prava zaposlenih u domaćem pravu.

Na kraju panela, predsednica Udruženja pravnika u privredi Nataša Petrović Tomić i predsednik Upravnog odbora Udruženja pravnika Vršca, Bele Crkve i Plandišta, Igor Orta, zaključili su Sporazum o saradnji između dva udruženja.

07. Novembar 2024.

Sporazum o saradnji Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu i Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova potpisan je u četvrtak, 7. novembra 2024. godine. Sporazum su potpisali direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović i dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu prof. dr Violeta Beširević. Potpisivanju sporazuma prisustvovala je i docent na ovom fakultetu dr Mila Petrović koja je ujedno i miritelj Agencije.

Potpisanim sporazumom uspostavljena je saradnja između Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu i Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, sa ciljem da se dodatno razvijaju i unapređuju kapaciteti obe institucije. Ova saradnja omogućava miriteljima i arbitrima da unapređuju svoje veštine i doprinosi popularizaciji mirnog rešavanja individualnih i kolektivnih radnih sporova među studentima. Pored toga, sporazum otvara prostor za razmenu informacija i iskustava, učešće u projektima, kao i za organizovanje seminara i stručnih skupova u oblastima od zajedničkog interesa.

30. Oktobar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je mehanizme za zaštitu radnih prava iz svoje nadležnosti na dvodnevnom međunarodnom seminaru sa temom „Jačanje socijalnog dijaloga - Dužna pažnja i odgovornost u lancu snabdevanja u kontekstu borbe protiv trgovine ljudima i radne eksploatacije“. Seminar je organizovan u Beogradu od 29. – 30. oktobra 2024. godine od strane Sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije, ACVBIE iz Belgije i CNV Vakmensen iz Holandije a uz finansijsku podršku Evropske unije i Evropskog centra za radnička pitanja (EZA).

Skup je, pored sindikalnih predstavnika iz Srbije, Belgije i Holandije, okupio i sindikalne radnike iz Austrije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije. Takođe na seminaru su učestvovali i predstavnici Međunarodne organizacije rada (ILO), nemačkog GIZ- a i nevladinog sektora.

Sa radom i nadležnostima Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, a u okviru panela pod nazivom „Dužna pažnja – žalbeni mehanizmi i procedure“, prisutne je upoznala Dragana Andonovska, viši savetnik u Agenciji. Ona je naglasila da se sporovi pred Agencijom rešavaju brzo, efikasno i besplatno i da je, kada se iscrpe svi interni mehanizmi, postupak pred Agencijom najefikasniji eksterni žalbeni mehanizam za rešavanje radnih sporova. Ona je učesnicima predstavila primere iz dosadašnje prakse Agencije ukazujući na uštede koje su ostvarile strane u sporu odlučivši se da postupak rešavaju mirnim putem.

U daljoj diskusiji o ovoj temi prisutni su bili u prilici da postave pitanja i reše nedoumice o mirnom rešavanju radnih sporova i ulozi Agencije. Takođe mogli da čuju i iskustva sindikalnih predstavnika koji su koristili usluge Agencije kako bi rešili nastale individualne i kolektivne radne sporove te da se tako iz prve ruke upoznaju sa benefitima ovog eksternog mehanizma rešavanja radnih sporova.

23. Oktobar 2024.

Na prvom „LEGAL PRO FORUM 2024“, koji je održan od 20. do 23. oktobra na Zlatiboru, u okviru panela na temu „Dugoročno kreiranje korporativne vrednosti“, učestvovali su istaknuti stručnjaci iz oblasti održivog poslovanja i radnog prava. Panelisti Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja „Delta Holding“, dr Jovana Veličković, advokat iz Beograda i dr Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, diskutovali su o značaju dugoročnog stvaranja korporativne vrednosti kroz primenu „ESG“ standarda. Moderator panela bila je dr Ljubinka Kovačević, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Dr Ivica Lazović je upoznao prisutne sa radom i nadležnostima Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, ističući njenu ulogu kao eksternog mehanizma kada se iscrpe svi interni načini rešavanja sporova unutar kompanija. Gospodin Lazović je učesnike upoznao sa novim propisima o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja i njihovim implikacijama na poslovanje. Takođe je predstavio primere efikasnog rešavanja radnih sporova pred Agencijom, naglasivši da je ovaj mehanizam ključan za održavanje stabilnosti i pravednih odnosa na tržištu rada. Prisutni su imali priliku da postave pitanja i diskutuju o mogućnostima primene ovih alternativnih mehanizama za zaštitu radnih prava.

Panelisti su naglasili da je održivi razvoj tema budućnosti, koja će se odnositi na sve kompanije, bez obzira na njihovu veličinu. Zaključeno je da će saradnja kompanija kroz razmenu iskustava, kao i podrška stručnih organizacija, biti ključni faktori u prevazilaženju izazova na putu ka ispunjavanju „ESG“ (Environmental, Social, Governance) standarda.

17. Oktobar 2024.

Tribina na temu „Mirno rešavanje radnih sporova – Arbitraža i mirenje”, održana je u Advokatskoj komori Vojvodine, u Novom Sadu, u sredu 16. oktobra 2024. godine.

Na više nego interesantnoj tribini, prof. dr Senad Jašarević, redovan profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu, dr Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova i Dejana Spasojević-Ivančić, advokat, miritelj i arbitar, imali su priliku da upoznaju članstvo Advokatske komore Vojvodine i stručnu javnost sa načinom i postupkom rešavanja kolektivnih i individualnih radnih sporova, obimom ovlašćenja arbitara i miritelja, vrstama odluka koje se donose u ovim postupcima.

Gospodin Lazović je učesnicima predstavio rad Agencije, delatnost i nadležnosti. Poseban fokus stavio je na važnost uloge Agencije i njenih miritelja i arbitara u rešavanju radnih sporova, boljoj zaštiti prava radnika, unapređenju socijalnog dijaloga i prilagođavanju novim izazovima tržišta rada.

Svi govornici na tribini su se složili da budućnost rešavanja radnih sporova, leži u vansudskim metodama rešava sporova, kao brzim, jednostavnim i efikasnim.

14. Oktobar 2024.

U periodu od 8. do 10. oktobra 2024. godine u Rumi (Borkovac), socijalnim partnerima je predstavljena „Studija o socijalnom dijalogu u Republici Srbiji“. Pored prezentacije studije, održana je i radionica sa ciljem njene validacije. Studija je realizovana u okviru projekta „Jačanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“, koji je podržan od strane Evropske komisije u Srbiji i Međunarodne organizacije rada (MOR).

Na radionici su učestvovali brojni eksperti i predstavnici socijalnih partnera, uključujući dr Ivicu Lazovića, direktora Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, i Draganu Andonovsku, rukovodioca Grupe za pravne i stručne poslove u Agenciji. Među istaknutim učesnicima bili su i prof. dr Atila Šandor Kun iz Budimpešte, Lejo Sibel iz MOR-a, kao i Ada Huitbregtze, koja će voditi ESAP 3 projekat.

Učesnici radionice dali su svoje viđenje studije, naglašavajući potrebu za izmenama zakonodavstva koje reguliše radnopravnu materiju. Zajedničkim radom definisane su načelne preporuke za unapređenje socijalnog dijaloga u Srbiji.

Projekat „Jačanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“ će se realizovati u narednih godinu dana i očekuje se da značajno doprinese unapređenju stanja u oblasti socijalnog dijaloga u Srbiji. Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova imala je važnu ulogu u ovoj radionici, aktivno učestvujući u definisanju načelnih preporuka za unapređenje socijalnog dijaloga, potvrđujući još jednom svoju važnost u rešavanju radnih sporova i jačanju tripartitnog dijaloga u zemlji.

07. Oktobar 2024.

XXVI Međunarodno naučno-stručno savetovanje Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje održano je od 02. do 05. oktobra na Zlatiboru. Ovogodišnje savetovanja nosilo je temu “Prilozi budućoj reformi radnog zakonodavstva”, a okupilo je veliki broj eminentnih stručnjaka koji se bave radnim pravom iz Srbije, Crne Gore, Bih (Republika Srpska), Severne Makedonije kao i predstavnike resornog ministarstva, delegacije EU u Srbiji i predstavnike Ambasade SR Nemačke u Srbiji.

Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, imao je čast da otvori ovo savetovanje. On je u uvodnoj reči naglasio važnost saradnje svih učesnika – državnih institucija, sindikata, poslodavaca, akademske zajednice i međunarodnih partnera – u ostvarivanju cilja koji svi delimo, a to je modernizacija radnog zakonodavstva u skladu sa evropskim standardima, ali i sa specifičnostima našeg društvenog i ekonomskog konteksta. Lazović je naglasio da su propisi o radu temelj socijalne pravde i ekonomskog razvoja, a ovo savetovanje doprinosi da reforme idu u pravcu bolje zaštite prava radnika, unapređenja socijalnog dijaloga i prilagođavanja novim izazovima tržišta rada, uključujući digitalizaciju i globalizaciju.

Pored gospodina Lazovića na otvaranju su govorili i Zoran Martinović, pomoćnik ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao i dr Jovan Protić koordinator Kancelarije MOR za Srbiju. Oni su najavili projekat pod nazivom "Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji" u kome će i Agencija imati značajnu ulogu a koji bi za posledicu trebao da ima bolje razumevanje i saradnju između socijalnih partnera. Takođe, predviđeno je da se u okviru projekta razmatra izmena seta zakona kojima bi se unapredilo radno zakonodavstvo u Republici Srbiji.

U radnom delu savetovanja gospodin Lazović je izložio referat na temu „Novi Zakon o štrajku- važan reformski korak“, u kome je prisutne podsetio na potrebu donošenja novog Zakona o štrajku, kao važne pretpostavke za reformu radnog zakonodavstva. Prvi dan Savetovanja je započeo izlaganjem radova iz oblasti socijalnog dijaloga, kolektivnog pregovaranja, štrajka ali i uticaja veštačke inteligencije na radne odnose, kao i aktuelnih pitanja iz individualnih i kolektivnih radnih odnosa. Nakon izlaganja referata organizovani su okrugli stolovi na temu socijalnog dijaloga u Srbiji i sudskog rešavanja radnih sporova, na kojima su govorili eminentni stručnjaci, kao i Ataše delegacije EU u Srbiji, Matthieu Penot i Savetnik za radno i socijalno pravo u Nemačkoj Ambasadi u Srbiji, Peer Krumrey.

Drugi i treći dan Savetovanja su obeležili radovi na temu rešavanja radnopravnog statusa frilensera, predlozi za poboljšanje instituta promene poslodavca u radnom zakonodavstvu, disciplinska odgovornost zaposlenih, klauzula zabrane konkurencije, zapošljavanje osoba s intelektualnim poteškoćama, fleksibilni oblici radnog angažovanja, kao i okrugli sto na temu prava radnika na digitalnim platformama u Srbiji.

Tematske oblasti Savetovanja pokrile su celokupnu materiju radnog prava kroz prizmu svih radnopravnih instituta i praksi u rešavanju radnih sporova. Savetovanje je takođe ponudilo nova gledišta na aktuelne probleme u radnom zakonodavstvu, koja idu u prilog budućoj reformi.

25. Septembar 2024.

Na svečanosti održanoj u utorak, 24.09.2024. godine, povodom obeležavanja jubileja Unije poslodavaca Srbije – 30 godina osnivanja i rada, direktoru Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivici Lazoviću, uručeno je posebno priznanje za dugogodišnju podršku, doprinos i uspešnu saradnju.

Ovo priznanje predstavlja potvrdu dobre i uspešne saradnje, koja traje već skoro dve decenije,
na uspostavljanju dijaloga, promociji pravde i pronalaženju rešenja koja su u interesu i privrede i zaposlenih.

Prisutnima na svečanosti, pored predsednika Unije poslodavaca Srbije, Miloša Nenezića, obratili su se predsednik Saveza Samostalnih sindikata Srbije, Ljubisav Orbović, i predsednica Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” Čedanka Andrić. U okviru ove svečanosti učesnici su imali priliku da čuju poruke generalnog sekretara Međunarodne organizacije poslodavaca, Roberta Suareza Santosa, jednog od najvažnijih glasova na globalnoj sceni kada je reč o zaštiti prava poslodavaca i unapređenju nihovih interesa.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova čestita Uniji poslodavaca Srbije, na važnom jubileju, sa verom da će se kroz nastavak dobre saradnje izgraditi stabilan i prosperitetan sistem, gde se prava i obaveze poštuju na dobrobit svih.

18. Septembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova uzela je učešće u projektu "Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji" koji ima za cilj osnaživanje položaja i prava radnika i jačanje kapaciteta državne uprave. Projekat koji se realizuje u saradnji Međunarodne organizacije rada i EU predstavljen je danas, 18.09.2024. godine u hotelu Metropol. Pored naše Agencije u projekatu učestvuju Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, reprezentativni sindikati (SSSS i UGS „Nezavisnost“) i Unija poslodavaca Srbije.

Ovaj projekat ima za cilj osnaživanje položaja i prava radnika, jačanje kapaciteta socijalnih partnera, državne uprave, nacionalnog i lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova kao resornog tela za dijalog i korišćenje alternativnih metoda u rešavanju sporova.

Ovim projektom predviđeno je i unapređenje pravnog okvira za jačanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji, a planirana je izmena čitavog seta zakona uključujući Zakon o radu, Zakon o štrajku, Zakon o Socijalno-ekonomskom savetu, Zakon o mirnom rešavanju radnih sporova, a sve sa ciljem modernizacije i usaglašavanja sa potrebim i zahtevima savremenog tržišta rada.

Skup je otvorio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović koji je naglasio značaj saradnje sindikata, poslodavaca i države kako bi se unapredio socijalni dijalog i poboljšao status radnika.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je ovom prilikom da je tokom pandemije kovida-19 postalo jasno da se struktura rada može menjati i time su postavljeni novi ciljevi u unapređenju okvira i modela rada. On je naveo da ovaj projekat promoviše evropske standarde i da se njegovom primenom Srbija približava tim standardima.

Pored njih na skupu su govorili i zamenik regionalnog direktora Međunarodne organizacije rada za Evropu i centralnu Aziju Emanuel Julien, sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović, predsednica Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" Čedanka Andrić i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova će imati značajnu ulogu u ovom projektu, a koji bi trebalo da značajno doprinese i podizanju kapaciteta kako samo Agencije, tako i njenih miritelja i arbitara, u interesu svih korisnika mirenja i arbitraža.

Na otvaranju skupa je prisustvovala i delegacija Agencije, sa direktorom dr Ivicom Lazovićem.

30. Avgust 2024.

Nakon održanih pregovora, posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dana 30. avgusta 2024. godine, potpisan je Sporazum o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora, između Udruženih sindikata Srbije „Sloga“- Sindikat zdravstva i socijalne zaštite i Opšte bolnice „Sveti Luka“ Smederevo, a povodom primene kolektivnog ugovora.

Postupak pred Agencijom pokrenut je po službenoj dužnosti, u skladu sa Zakonom o mirnom rešavanju radnih sporova. Odmah po prijemu Predloga od strane Udruženih sindikata Srbije „Sloga“- Sindikat zdravstva i socijalne zaštite, dr Darko Božičić, postupajući miritelj, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirao je Odbor za mirenje, u koji su ušli predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj, kao presedavajući Odborom. Nakon četiri održane rasprave, na kojima su strane u sporu iznele svoje stavove i predloge, došlo je, najpre do približavanja, a kasnije i usaglašavanja stavova o načinu rešavanja spornih pitanja. Po okončanju postupka mirenja, postupajući miritelj i članovi Odbora utvrdili konačan tekst zajedničke Preporuke za koju su, u skladu sa zakonom, svi glasali.

Predstavnici Sindikata i Opšte bolnice „Sveti Luka“ Smederevo, na osnovu zajedničke Preporuke, zaključili su i Sporazum o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora.

Strane u sporu su izborom da reše kolektivni spor posredstvom Agencije, uz vešto vođenje postupka od strane miritelja, dr Darka Božičića, dale doprinos očuvanju socijalnog mira i dobrih odnosa, te pokazale prednosti mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora unapređenjem socijalnog dijaloga.

07. Avgust 2024.

Dan građevinara Srbije obeležen je danas na sednici Republičkog odbora Sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije.

Sindikalne predstavnike je pozdravio direktor Agencije dr Ivica Lazović. On je zahvalio na iskrenom partnerstvu i kvalitetnoj saradnji koju ovaj sindikat ima sa Agencijom dugi niz godina i istakao značaj toga što sindikati prepoznaju Agenciju kao prvu adresu kojoj će se obratiti u slučaju nastalih radnih sporova sa poslodavcima. Gospodin Lazović je podvukao važnost izgradnje poverenja između sindikata, poslodavaca i Agencije. Kao posebne vrednosti istakao je to što građevinari teže kolektivnom pregovaranju i imaju Poseban kolektivni ugovor, ali i što se za sve probleme obraćaju Agenciji. To poverenje u pravne institute Republike Srbije daje poseban kvalitet našoj saradnji. U nastavku on je prisutne ukratko upoznao sa dosadašnjim rezultatima rada Agencije uz akcenat na benefite koje sve strane u sporu ostvaruju ukoliko se odluče da radni spor rešavaju mirnim putem.

Prisutnima su se obratili i Dušan Petrović sekretar Socijalno ekonomskog saveta Republike Srbije, Maja Ilić iz Inspektorata za rad, Veselin Ražnatović predsednik građevinara u Uniji poslodavaca Srbije i kao domaćini, ispred Saveza samostalnih sindikata Srbije kao krovne organizacije, sekretar Zoran Mihajlović i predsednik SRGIGMS Saša Torlaković.

U nastavku usledio je radni deo sednice tokom koga se diskutovalo o temama koje su od značaja za Sindikat i njegovo članstvo.

15. Jul 2024.

U dva nedavno okončana postupka pred Agencijom, a koja su vođena povodom mobinga u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac iz Kragujevca i Planeta sport d.o.o. iz Beograda, strane u sporu su došle do sporazuma i arbitražnog rešenja.

Poslodavac i zaposleni u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac podneli su zajednički predlog za mirno rešavanje radnog spora pred Agencijom, a povodom mobinga. Strane u sporu su se saglasile oko izbora arbitra te je za arbitra određen Miljko Valjarević.

Nakon održane rasprave, zaposleni i poslodavac su pokazali visok nivo odgovornosti da se sva sporna pitanja reše, te se došlo do sporazuma o rešenju svih spornih tačaka. Učesnici u postupku su se saglasili da ni na koji način neće omalovažavati, nipodaštavati, zastrašivati, urušavati profesionalni ugled, zdravlje, bezbednost i dostojanstvo strana u sporu, ali i svih zaposlenih kod poslodavca. Sva sporna pitanja su rešena u konstruktivnom dijalogu i želji stvaranja prijatne radne atmosfere bez poremećenih međuljudskih odnosa. Na kraju, strane su došle do sporazuma koji je potvrđen i arbitražnim rešenjem.

Takođe, pred Agencijom se nedavno okončao i postupak zaposlene u Planeta sport d.o.o. iz Beograda koja je smatrala da je izložena zlostavljanju na radu. Ona je podnela predlog Agenciji, koji je poslat poslodavcu na saglasnost. Poslodavac je prihvatio da se ovaj postupak rešava mirnim putem pred Agencijom, a strane u sporu su se saglasile da za arbitra bude određena Dejana Spasojević Ivančić. Bila je dovoljna samo jedna rasprava da se sva sporna pitanja reše i da se postupak uz pružanje ruku okonča u interesu opšteg dobra i kolektiva. Na osnovu postignutog sporazuma strana u sporu postupajuća arbitarka je donela arbitražno rešenje.

Navedeni primeri su samo neki iz prakse Agencije, koji potvrđuju da je ona prava adresa za sve koji misle da su izloženi mobingu i dobra alternativa Zakonu o sprečavanju zlostavljanja na radu ili dugotrajnim sudskim postupcima.

Izmenama Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova 2018. godine, Agencija ove postupke rešava tako što nastoji da pomiri strane i da se dođe do obostrano prihvatljivog rešenja za ponašanja i odnose koje neko doživljava kao zlostavljanje, a neko kao konflikt, svađu ili nesporazum. U cilju normalizacije odnosa u radnom okruženju, stavaranja dobre radne amosfere, izbegavanja dugotrajnih sudskih sporova i dodatnog remećenja odnosa kod poslodavca, Agencija ove postupke rešava sporazumom strana, a koji se potvrđuje arbitražnim rešenjem koje je pravosnažno i izvršno. Pohvalno je što sve veći broj poslodavaca i zaposlenih prepoznaje prednosti ovakvog postupka i poverenje poklanja Agenciji nasuprot dugotrajnih sudskih postupaka.

15. Jul 2024.

Posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova kolektivni radni spor u Zdravstvenom centru Valjevo rešen je potpisivanjem zajedničke preporuke. Kolektivni radni spor čiji je predmet ostvarivanje prava na sindikalno organizovanje i delovanje, pokrenut je na inicijativu Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije, a druga strana u sporu, Zdravstveni centar Valjevo, je prihvatila da se postupak rešava mirnim putem, pred Agencijom.

Postupajući miritelj, dr Mila Petrović, je u skladu sa zakonom na prvoj raspravi formirala Odbor za mirenje u koji su ušli miriteljka kao predsedavajuća Odbora i predstavnici svih strana u sporu. Nakon održane rasprave strane u sporu su približile svoje stavove i usaglasili se oko svih spornih pitanja te je potpisana zajednička preporuka.

Poslodavac i sindikalna organizacija su pokazali kako se kroz socijalni dijalog između zaposlenih i poslodavca može doći do pravog rešenja, odlučivši se za postupak mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije, da se sporovi rešavaju mirnim putem.

27. Jun 2024.

U Beogradu se 26. i 27. juna 2024. godine održava godišnji sastanak Evropskog saveta zaposlenih u Erste Group. Zaposleni iz desetak različitih zemalja su imali želju da se upoznaju sa radom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova i preko sindikata Erste Banke u Srbiji pozvali Agenciju da bude specijalni gost na skupu.

Imajući u vidu dugogodišnju saradnju sa ovim sindikatima, Agencija se odazvala pozivu i o radu Agencije i nadležnostima je govorio direktor Agencije dr Ivica Lazović. O praksi mirnog rešavanja radnih sporova, a posebno o problemima prekovremenog rada, isplata zarada i drugih primanja, raskida ugovora o radu, kao i mobingu u bankama i načinima za rešavanje ovih problema je govorila Dragana Andonovska viša savetnica u Agenciji i rukovodilac Grupe za pravne poslove.

Zaposlene iz Erste grupe o kolektivnom pregovaranju, praksi i iskustvima i trendovima u Evropi i svetu je posebno upoznao prof. dr Živko Kulić jedan od najiskusnijih miritelja i arbitara Agencije. Drugog dana skupa, o načinima za suprotstavljanje mobingu, ali i o kolektivnom pregovaranju učesnike skupa je upoznala Olga Vučković Kićanović, mititrljka i arbitarka Agencije i ekspert za radno pravo.

Svi predstavnici Agencije su odgovarali i na brojna pitanja i učestvovali u dijalogu koji je ovaj skup učinio posebno zanimljivim.

25. Jun 2024.

U Beogradu se 25. i 26. juna 2024. godine održava seminar „Pravo na kolektivno pregovaranje i akciju“ u organizaciji Evropske federacije sindikata u javnim službama EUROFEDOP (European Federation of Public Services Employees) uz podršku Evropskog centra za radnička pitanja EZA (European Centre for Workers' Questions) i EU. Tom prilikom jedan od govornika na prvom danu skupa je bio i direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović.

Skup je otvorio predsednik EUROFEDOP Norbert Schnedl, kao i Jadranko Vehar predsednik Nacionalnog sindikata radnika pošte i telekoma Hrvatske i Slađan Bobić predsednik Sindikata uprave Srbije.

Prvi dan skupa je imao dve odvojene tematske celine, koje je vodio profesor Lazar Joveski sa Pravnog fakulteta „Ćirilo i Metodije“ iz Skoplja. U prvoj tematskoj celini se diskutovalo o kolektivnom pregovaranju, a pozicije sindikata je predstavio Ivica Cvetković v.d. predsednika Sindikata pravosuđa Srbije, dok je o pozicijama poslodavaca govorio Filip Lazović zamenik generalnog sekretara Unije poslodavaca Crne Gore.

U drugoj tematskoj celini koja se odnosila na sporove i njihova rešenja, poziciju sindikata je predstavila Dragana Đorđević predsednica Samostalnog sindikata kulture Srbije, dok je na temu „Unapređenje socijalnog dijaloga rešavanjem individualnih i kolektivnih radnih sporova“ govorio direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović.

Na kraju prvog dana, otvorena je vrlo aktivna diskusija svih učesnika iz preko 10 različitih zemalja Evrope.

24. Jun 2024.

Posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova sporazumno je rešen kolektivni radni spor u Kontroli letenja Srbije i Crne Gore „SMATSA” doo Beograd, a povodom primene kolektivnog ugovora.

Ovaj postupak je pokrenut po Predlogu za pokretanje postupka mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora od strane Sindikata kontrole letenja, a poslodavac Kontrola letenja Srbije i Crne Gore „SMATSA” doo Beograd saglasio se da se postupak rešava mirnim putem, pred Agencijom.

Za postupajućeg miritelja je, saglasnošću strana u sporu, određen prof. dr Bojan Urdarević. On je, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirao Odbor za mirenje, a u koji su ušli predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj. Posle četiri održane rasprave utvrđena je zajednička preporuka kojom je postignut dogovor o načinu rešavanja spornih pitanja. Sve strane u postupku su jednoglasno usvojile predloženu Preporuku.

Poslodavac i sindikat u Kontroli letenja Srbije i Crne Gore „SMATSA” doo Beograd su u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije dali primer spremnosti na socijalni dijalog i pronalaženja kompromisnih rešenja kroz postupak mirnog rešavanja radnog spora u interesu svih zaposlenih.

11. Jun 2024.

U JMU „Radio-televizija Vojvodine“ potpisana zajednička preporuka o rešenju kolektivnog radnog spora čime je ovaj spor uspešno rešen pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova.

Postupak mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora je pokrenut od strane Sindikata „Nezavisnost“ Javne medijske ustanove „Radio-televizija Vojvodine“. Predmet spora je bio štrajk povodom više pitanja oko primene kolektivnog ugovora. Poslodavac JMU „Radio-televizija Vojvodine“ je dala saglasnost da se nastali spor rešava mirnim putem pred Agencijom.

Za postupajućeg miritelja je rešenjem direktora Agencije, a u skladu sa zakonom, određen prof. dr Senad Jašarević. On je na prvoj raspravi formirano Odbor za mirenje u koji su ušli predstavnici strana u sporu.

Strane u sporu su u toku pregovora pokazale visok stepen razumevanja i međusobnog uvažavanja, te je nakon tri održane rasprave usaglašena zajednička preporuka kojom se preporučuje način rešavanja svih spornih pitanja, a koju su potpisali predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj.

Poslodavac i sindikat u JMU „Radio-televizija Vojvodine“ su u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije dali primer spremnosti na socijalni dijalog i pronalaženja kompromisnih rešenja kroz postupak mirnog rešavanja radnog spora u interesu svih zaposlenih.

09. Jun 2024.

U postupku mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora u Domu zdravlja „Dr Janoš Hadži“ iz Bačke Topole, a koji je vođen povodom primene kolektivnog ugovora, postignut je dogovor strana u sporu i potpisana je zajednička Preporuka. Postupak je pokrenut na inicijativu Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, Osnovne organizacije Bačka Topola i Mali Iđoš. Poslodavac, Dom zdravlja „Dr Janoš Hadži“ iz Bačke Topole, je prihvatio da se spor rešava mirnim putem, a strane u sporu su se saglasile da za miritelja bude određena Olga Marinkov Bajić.

Postupajuća miriteljka je, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirala Odbor za mirenje u koji su pored nje ušli predstavnici strana u sporu. Posle dve održane rasprave strane u sporu su približile svoje stavove što je dovelo do potpisivanja zajedničke Preporuke o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora.

Poslodavac i Sindikat u Domu zdravlja „Dr Janoš Hadži“ iz Bačke Topole pokazali su kako se kroz socijalni dijalog između zaposlenih i poslodavca može doći do pravog rešenja koje je u interesu svih strana.

25. Maj 2024.

Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović prisustvovao je Međunarodnoj naučnoj konferenciji "Dinamika savremenog pravnog poretka" u suorganizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Instituta za uporedno pravo iz Beograda i Instituta za sociološka i kriminološka istraživanja iz Beograda, održanoj na Pravnom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici 24. i 25. maja 2024. Tom prilikom, on je kroz naučni članak predstavio mogućnosti za zaštitu prava zaposlenih kroz nadležnosti Agencije u kontekstu aktuelnih propisa o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja.

Konferencija je okupila veliki broj eminentnih stručnjaka i teoretičara u oblasti prava, bilo je izuzetno značajno biti deo konferencije i predstaviti rad i nadležnosti Agencije stručnjacima iz svih delova naše zemlje, ali i inostranstva.

Direktor Agencije je ovom prilikom ukazana čast da predsedava sesijom za Javnopravne nauke, na kojoj je bio izložen veliki broj kvalitetnih referata.

Drugog dana konferencije učesnici su obišli Prizren, Crkvu Bogorodice Ljeviške, crkvu svetog Đorđa, prizrenski Bogosloviju i Manastir svetih Arhangela.

Ova saradnja Agencije i Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici rezultat je Sporazuma koji su potpisali dekan Fakulteta prof. dr Slobodanka Kovačević Perić i direktor Agencije dr Ivica Lazović 15. marta 2023. godine i na osnovu koga se uspešno odvija saradnja na brojnim aktivnostima, od studentskih praksi do zajedničkih predavanja i razmene znanja i iskustava.

10. Maj 2024.

Dana 10. maja 2024. godine, održana je prva Interaktivna obuka za miritelje i arbitre Republičke Agencije za mirno rešavanje radnih sporova u ovoj godini.

Obuku je otvorio direktor Agencije dr Ivica Lazović i uputio reči dobodošlice prisutnima i izvestio ih o radu Agencije u prethodnom periodu, sa posebnim akcentom na CAF oznaci kvaliteta. On je istakao da činjenica da jedini u Republici Srbiji imamo ovu prestižnu evropsku oznaku kao potvrdu kvaliteta, dosta govori o tome da zajednički napori u radu svih zaposlenih, ali i miritelja i arbitara nisu bili uzalud.

Na obuci su o aktuelnoj sudskoj praksi u oblasti radnih sporova govorili: Lidija Đukić, sudija Ustavnog suda u penziji, Mila Lazić, sudija Osnovnog suda u Kragujevcu i Predrag Trifunović, sudija Vrhovnog Kasacionog suda u penziji.

Na obuci je istaknuta i važna tema o specifičnim pitanjima radno-pravnih odnosa sa posebnim osvrtom na Kosovo i Metohiju o kojoj je govorila prof. dr Slobodanka Kovačević Perić, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Poslednja sesija bila je posvećena pregovaračkim veštinama u konfliktnim situacijama o kojoj je govorila doc. dr Dragana Ćorić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Pokrajinska zaštitnica građana.

Nakon izlaganja otvorena je diskusija o aktuelnim radnopravnim temama i izazovima sa kojima se arbitri i miritelji suočavaju.