Активности

На Златибору одржано саветовање Удружења за радно право и социјално осигурање

07. 10. 2024.

XXVI Међународно научно-стручно саветовање Удружења за радно право и социјално осигурање одржано је од 02. до 05. октобра на Златибору. Овогодишње саветовања носило је тему “Прилози будућој реформи радног законодавства”, а окупило је велики број еминентних стручњака који се баве радним правом из Србије, Црне Горе, Бих (Република Српска), Северне Македоније као и представнике ресорног министарства, делегације ЕУ у Србији и представнике Амбасаде СР Немачке у Србији.

Директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, др Ивица Лазовић, имао је част да отвори ово саветовање. Он је у уводној речи нагласио важност сарадње свих учесника – државних институција, синдиката, послодаваца, академске заједнице и међународних партнера – у остваривању циља који сви делимо, а то је модернизација радног законодавства у складу са европским стандардима, али и са специфичностима нашег друштвеног и економског контекста. Лазовић је нагласио да су прописи о раду темељ социјалне правде и економског развоја, а ово саветовање доприноси да реформе иду у правцу боље заштите права радника, унапређења социјалног дијалога и прилагођавања новим изазовима тржишта рада, укључујући дигитализацију и глобализацију.

Поред господина Лазовића на отварању су говорили и Зоран Мартиновић, помоћник министра у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања као и др Јован Протић координатор Канцеларије МОР за Србију. Они су најавили пројекат под називом "Оснаживање социјалног дијалога у Републици Србији" у коме ће и Агенција имати значајну улогу а који би за последицу требао да има боље разумевање и сарадњу између социјалних партнера. Такође, предвиђено је да се у оквиру пројекта разматра измена сета закона којима би се унапредило радно законодавство у Републици Србији.

У радном делу саветовања господин Лазовић је изложио реферат на тему „Нови Закон о штрајку- важан реформски корак“, у коме је присутне подсетио на потребу доношења новог Закона о штрајку, као важне претпоставке за реформу радног законодавства. Први дан Саветовања је започео излагањем радова из области социјалног дијалога, колективног преговарања, штрајка али и утицаја вештачке интелигенције на радне односе, као и актуелних питања из индивидуалних и колективних радних односа. Након излагања реферата организовани су округли столови на тему социјалног дијалога у Србији и судског решавања радних спорова, на којима су говорили еминентни стручњаци, као и Аташе делегације ЕУ у Србији, Matthieu Penot и Саветник за радно и социјално право у Немачкој Амбасади у Србији, Peer Krumrey.

Други и трећи дан Саветовања су обележили радови на тему решавања радноправног статуса фриленсера, предлози за побољшање института промене послодавца у радном законодавству, дисциплинска одговорност запослених, клаузула забране конкуренције, запошљавање особа с интелектуалним потешкоћама, флексибилни облици радног ангажовања, као и округли сто на тему права радника на дигиталним платформама у Србији.

Тематске области Саветовања покриле су целокупну материју радног права кроз призму свих радноправних института и пракси у решавању радних спорова. Саветовање је такође понудило нова гледишта на актуелне проблеме у радном законодавству, која иду у прилог будућој реформи.