04. 04. 2025.
У оквиру обележавања 20 година рада Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, у просторијама Народне банке Србије 04. априла 2025. године, одржан је још један значајан догађај који је објединио Међународну конференцију, уводну обуку за новоизабране миритеље и арбитре и прву интерактивну обуку.
Догађај је свечано отворио директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, др Ивица Лазовић, који је присутне упознао са досадашњим резултатима рада и изазовима са којима се Агенција суочавала. Он је нагласио значај афирмације мирног решавања радних спорова као механизма да се до праведног решења дође на брз и ефикасан начин.
Програм је обухватио доделу признања институцијама и организацијама које су дале посебан допринос развоју института мирног решавања радних спорова у Србији. Плакете Агенције уручене су Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, в.д. директору Управе за безбедност и здравље на раду Николи Бањцу, Унији послодаваца Србије, председнику Милошу Ненезићу, Савезу самосталних синдиката Србије, потпредседнику Душку Вуковићу, УГС „Независност“, председници Чеданки Андрић, Удружењу за радно право и социјално осигурање Србије, потпредседнику проф. др Сенаду Јашаревићу и Иницијативи за развој и сарадњу, директору Миодрагу Недељковићу.
Посебан акценат овог скупа био је на изузетном предавању професора др Костаса Пападимитриуa, професора Правног факултета Универзитета у Атини и некадашњег председника грчке организације за медијацију и арбитражу ОМЕД. Професор Пападимитриу је присутнима пренео драгоцена искуства из праксе Грчке, са освртом на значај социјалног дијалога и улоге коју мирно решавање радних спорова има у очувању стабилности радних односа.
У наставку, уследиле су две панел дискусије посвећене мирењу и арбитражи. Искусни миритељи и арбитри поделили су своја практична искуства и указали на кључне кораке у поступцима мирног решавања радних спорова. У панелу Мирење у пракси учествовали су проф. др Сенад Јашаревић, Миљко Ваљаревић и Ружица Ерцег, док су у оквиру панела Арбитража у пракси своја искуства презентовали Срђан Добрица, Слађана Андрић и Сања Станишић. Оба панела модерирала је Јована Спаић Ердељан, координаторка МОР-а. Дискусије су биле посебно значајне за новоизабране миритеље и арбитре који су били у прилици да се кроз реалне примере упознају са током поступака и изазовима на које треба обратити пажњу.
Присутни су имали прилику да чују и предавање Милене Тасић на тему Мирење и посредовање у радним споровима – приступи управљању конфликтима и вештине посредника, настало на основу обуке коју је реализовао МОР центар у Торину.
Републичка агенција за мирно решавање радних спорова овим догађајем наставља прославу великог јубилеја, али и унапређује сарадњу са домаћим и међународним партнерима у циљу јачања социјалног дијалога и праведнијих радних односа.